Pożyczki bezprocentowe ratalne dla zadłużonych – co powinien wiedzieć gwarant?

Home / Pożyczki bezprocentowe ratalne dla zadłużonych – co powinien wiedzieć gwarant?

pożyczki bezprocentowe dla nowych klientów

Niektóre firmy pożyczkowe przygotowują specjalne oferty dla osób, którym bank odmówił ze względu na zaległe zobowiązania. Pożyczki bezprocentowe te nie są jednak przyznawane każdemu. Jednym z warunków jest posiadanie gwaranta. Przejmuje on odpowiedzialność za spłacanie pożyczki bezprocentowe, jeśli pożyczkobiorca tego zaniecha. Co warto wiedzieć przed podjęciem decyzji o byciu gwarantem?

Dlaczego firmy pożyczkowe wymagają poręczenia?

najtańszy kredyt gotówkowy konin

Taki warunek jest zabezpieczeniem instytucji pozabankowej przed poniesieniem strat zarówno w wyniku niespłacanego zobowiązania, jak i kosztów związanych ze skorzystaniem z usług firmy windykacyjnej. W 2018 roku łączna kwota wszystkich zaległych zobowiązań wynosiła ponad 73 mld zł. Niemal 40 proc. z tego to zobowiązania kredytowe.1 Nic więc dziwnego, że nawet firmy, których warunki przyznawania pożyczek bez procentu są dużo mniej rygorystyczne niż w przypadku banków, szukają różnych form zabezpieczeń.

Kto może zostać gwarantem?

Każda firma pożyczkowa ma swój wewnętrzny regulamin i własne kryteria, które decydują o tym, kto może zostać gwarantem. Zazwyczaj wymaga się, by poręczyciel:

  • był pełnoletni, ale jego wiek nie przekraczał 60-70 lat
  • posiadał obywatelstwo polskie
  • posiadał odpowiednie dochody i dobrą zdolność kredytową
  • nie był w stanie upadłości konsumenckiej.

Wady i zalety bycia gwarantem

Nieocenioną zaletą jest pomoc bliskiej osobie. Choć to duże ryzyko, mając pełne zaufanie do kogoś, kto jest w trudnej sytuacji finansowej, a jedynym wyjściem z niej jest właśnie pożyczka bezprocentowa dla zadłużonych, nie ma obaw, że konieczne będzie spłacanie tego zobowiązania. Należy jednak mieć pewność, że osoba zadłużona pokryje kwotą pożyczki bezprocentowej wszystkie zaległości tak, by mogła spłacać tylko jedną ratę w miesiącu.

Ryzyko jednak zawsze pozostaje. Minusem tego rozwiązania jest również to, że pożyczka bezprocentowa ratalna przyznawana jest na długi okres, a w tym czasie zdolność kredytowa gwaranta jest zaniżona niemal tak, jakby on sam miał zaciągnięte zobowiązanie.